Jak przejść na edukację domową w liceum?

Rekrutacja do liceum - uczennica
jak przejść na edukację domową w liceum
Edukacja domowa z roku na rok zyskuje na popularności – szczególnie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, których w tym trybie nauczania jest już niemal 32 tys. Licealiści widzą w edukacji domowej szansę na dostosowanie nauki do swoich indywidualnych potrzeb, większą elastyczność i możliwość skupienia się na swoich pasjach. Wyjaśniamy, jak przejść na edukację domową w liceum!
Spis treści

Czy w liceum można przejść na nauczanie domowe?

Edukacja domowa w Polsce od 1991 roku jest w pełni legalnym sposobem realizowania obowiązku szkolnego. Na ten tryb nauczania może przejść każdy uczeń od 6. do 18. roku życia. Oznacza to, że edukacja domowa w liceum jest jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak pamiętać, by przejść na nią przed 18. rokiem życia – po osiągnięciu pełnoletności nie będzie to możliwe.

Ile kosztuje edukacja domowa?

Edukacja domowa to bezpłatna forma realizowania obowiązku szkolnego. W związku z tym ani rodzic, ani uczeń nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z przejściem na ten tryb nauczania. W edukacji domowej odpadają też koszty związane z dojazdem do szkoły, składkami klasowymi czy innymi opłatami szkolnymi. 

Wszystkie wydatki w nauczaniu domowym są dobrowolne i najczęściej związane z pasjami ucznia, np. opłaty za zajęcia sportowe czy artystyczne. Nie są to jednak obowiązkowe koszta, dzięki czemu rodzic ma większą kontrolę nad budżetem związanym z edukacją.

Edukacja domowa w liceum – formalności

Aby przejść na edukację domową, trzeba dopełnić kilku ważnych formalności. Przede wszystkim należy wybrać szkołę, do której formalnie zapisany ma być uczeń. Może to być liceum, do którego chodził stacjonarnie lub inna placówka.

Do dyrektora wybranej szkoły rodzic musi złożyć kilka dokumentów:

  • wniosek o przyjęcie ucznia do szkoły (w przypadku składania aplikacji do nowej szkoły),
  • wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą,
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
  • zobowiązanie rodziców do przystąpienia dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.

Dyrektor szkoły ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, można rozpocząć edukację domową w liceum. Warto też wiedzieć, że z edukacji domowej można w każdej chwili zrezygnować. Jeżeli okaże się, że ten tryb nauczania nie jest dla Ciebie, możesz wrócić do nauki w szkole stacjonarnej.

Czy szkoła może odmówić edukacji domowej?

Na edukację domową można przejść w dowolnej szkole, jednak nie każdy dyrektor jest przychylny, by wyrazić zgodę na ten tryb nauczania. Z tego powodu warto wybrać placówkę, która będzie przyjazna edukacji domowej. Oznacza to, że taka szkoła rozumie potrzeby uczniów uczących się w tym trybie. Wspiera ich, stawia na elastyczność i indywidualne podejście, oferuje udział w zajęciach dodatkowych, a także udziela pomocy merytorycznej.

Przejście na edukację domową w liceum krok po kroku

Rekrutując się do Centrum Nauczania Domowego, możesz zapisać się do jednej z wielu szkół, które są przyjazna edukacji domowej i chętnie wspierają uczniów w realizacji obowiązku szkolnego poza murami szkoły.

Jak przejść na edukację domową w Liceum Domowi?

  1. Wypełnij formularz rekrutacyjny dostępny na stronie.
  2. Zapoznaj się z listą dostępnych szkół i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Zwróć uwagę na to, że każde z naszych liceum ma progi punktowe.
  3. Po wybraniu szkoły wypełnij kwestionariusz kandydata.
  4. Na podstawie informacji z kwestionariusza przygotujemy niezbędne dokumenty
  5. Wydrukuj i podpisz dokumenty, które otrzymasz na podanego przez Ciebie maila.
  6. Dostarcz dokumenty do szkoły.
  7. Poczekaj na decyzję dyrektora. Gdy będzie pozytywna, możesz zacząć na naukę w Liceum Domowi!

Gdy dostaniesz się do szkoły, otrzymasz od nas bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej. Znajdują się na niej materiały do nauki zgodne z podstawą programową, co ułatwia przygotowanie do egzaminów klasyfikacyjnych, a docelowo – do matury. Platforma zawiera wymagania edukacyjne, bazę przydatnych linków do nauki, a także interaktywne ćwiczenia czy nagrania audio i wideo. Odbywają się na niej też cykliczne zajęcia online z nauczycielami oraz spotkania integracyjne z innymi uczniami. Istnieje także możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z nauczycielem. Ponadto uczniowie mogą wysłać do nas swoje wypracowanie, które sprawdzimy i podpowiemy, co warto poprawić. Możesz więc liczyć na nasze wsparcie w swojej przygodzie z edukacją domową. Jeżeli chcesz uwolnić swój czas na pasje i uczyć się tak jak lubisz, weź udział w rekrutacji do Liceum Domowi! Dzięki temu będziesz zdobywać wiedzę bez presji i stresu oraz rozwijać się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Przejdź na nauczanie domowe!

rekrutacja do liceum uczeń
Rekrutacja do liceum - uczennica

Masz pytania?

Jeśli wciąż masz jakiekolwiek pytania związane z rekrutacją do LO w edukacji domowej, zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod poniższym adresem e-mail oraz numerem telefonu!

Te wpisy mogą Cię zainteresować!

edukacja domowa w liceum - pytania i odpowiedzi

Edukacja domowa w liceum – pytania i odpowiedzi

Edukacja domowa staje się coraz popularniejszym wyborem wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Daje ona możliwość dostosowania tempa i stylu nauki do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie rodzi jednak wiele pytań. Jak wygląda proces przejścia na edukację domową? O co chodzi z egzaminami klasyfikacyjnymi? I czy można pisać maturę, ucząc się w tym trybie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Czytaj więcej »
wady i zalety edukacji domowej w liceum

Wady i zalety edukacji domowej w liceum

Coraz więcej licealistów decyduje się na edukację domową. Powody takiej decyzji są różne – od złego samopoczucia w szkole po chęć nauki na własnych zasadach. Przejście na nauczanie domowe ma wiele korzyści, choć wiąże się też z kilkoma wyzwaniami. Poznaj zalety i wady edukacji domowej w liceum!

Czytaj więcej »
jak przejść na edukację domową w liceum

Jak przejść na edukację domową w liceum?

Edukacja domowa z roku na rok zyskuje na popularności – szczególnie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, których w tym trybie nauczania jest już niemal 32 tys. Licealiści widzą w edukacji domowej szansę na dostosowanie nauki do swoich indywidualnych potrzeb, większą elastyczność i możliwość skupienia się na swoich pasjach. Wyjaśniamy, jak przejść na edukację domową w liceum!

Czytaj więcej »