Czy w liceum można mieć nauczanie domowe?
W Polsce nauczanie domowe w liceum jest jak najbardziej możliwe. Na ten tryb może przejść każdy uczeń do 18. roku życia. Uczniowie mogą realizować obowiązek szkolny poza szkołą, zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Wymaga to jednak uzyskania zgody dyrektora szkoły, do której formalnie zapisany jest uczeń.
Na czym polega nauczania domowe w liceum?
Edukacja domowa w liceum polega na tym, że uczeń formalnie zapisany jest do szkoły, jednak obowiązek szkolny realizuje w domu lub w innym dowolnym miejscu. Ma pełną dowolność w tym, jak będzie wyglądać jego nauka. Może uczyć się, kiedy i gdzie chce, wykorzystując do tego dowolne materiały edukacyjne. Dzięki temu, że samodzielnie ustala swój plan dnia, może znaleźć w nim czas nie tylko na naukę, ale i na rozwijanie swoich pasji czy czas z bliskimi.
W edukacji domowej nie ma sprawdzianów i kartkówek, co umożliwia zdobywanie wiedzy we własnym tempie i bez stresu. Podstawą do wydania świadectwa i przejścia do kolejnej klasy są egzaminy klasyfikacyjne z przedmiotów obowiązkowych na danym etapie nauczania.
Jak wyglądają egzaminy w edukacji domowej?
W edukacji domowej uczniowie muszą zdawać egzaminy klasyfikacyjne, które sprawdzają ich wiedzę z realizowanego materiału. Egzaminy te:
- są organizowane przez szkołę, do której formalnie zapisany jest uczeń,
- odbywają się pod koniec roku lub można podejść do nich wcześniej – w zależności od ustaleń z dyrektorem szkoły,
- mają formę ustną i pisemną,
- weryfikują realizację podstawy programowej.
Zaliczenie egzaminów klasyfikacyjnych pozwala na przejście do kolejnej klasy lub zakończenie nauki w szkole.
Czy na edukacji domowej można pisać maturę?
Tak, uczniowie na edukacji domowej mają prawo przystąpić do matury na takich samych zasadach jak uczniowie uczący się w trybie stacjonarnym. Egzamin maturalny odbywa się w szkole, do której zapisany jest uczeń, i obejmuje te same wymagania programowe.
Ile kosztuje nauczanie domowe w liceum?
Edukacja domowa w Polsce jest bezpłatna. Nie musisz płacić ani za zapis, ani za naukę. Jedyne koszty, jakie ponosisz, to te, na które sam się zdecydujesz, np. ze względu na chęć rozwijania swoich zainteresowań. Mogą to być różnego rodzaju książki, encyklopedie, akcesoria wspierające pasje czy zajęcia dodatkowe.
Czy potrzebuję zgody szkoły na rozpoczęcie edukacji domowej?
Tak, aby przejść na edukację domową, konieczne jest uzyskanie zgody dyrektora szkoły. Wniosek o zgodę składają rodzice lub opiekunowie prawni ucznia. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty: oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej i zobowiązanie rodziców do przystąpienia dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.
Czy szkoła może odmówić edukacji domowej?
Tak, dyrektor szkoły może odmówić wydania zgody na edukację domową. Nawet jeśli uczeń lub jego rodzice spełniają wszystkie wymogi formalne, może się nie zgodzić na realizowanie obowiązku szkolnego w tym trybie. Z tego powodu warto poszukać szkoły przyjaznej edukacji domowej, czyli takiej, która doskonale rozumie specyfikę tego trybu nauczania i wspiera uczniów w jego realizowaniu.
Czy mogę zmienić zdanie i wrócić do szkoły stacjonarnej?
Tak, powrót do szkoły stacjonarnej jest możliwy w każdej chwili. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do dyrektora szkoły i ustalić warunki kontynuowania nauki w trybie stacjonarnym. Edukacja domowa nie jest decyzją na całe życie, więc możesz sprawdzić, czy ten tryb nauczania jest dla Ciebie, a jeśli okaże się, że nie – wrócić do szkoły stacjonarnej.
Jak przejść na edukację domową w liceum?
Jeśli planujesz przejść na edukację domową i chcesz mieć pewność, że szkoła, do której się zapiszesz, będzie przyjazna temu trybowi nauczania, weź udział w rekrutacji do Liceum Domowi. Proces zapisu jest niezwykle prosty:
- Wypełnij formularz rekrutacyjny na stronie.
- Zapoznaj się z listą dostępnych szkół – do wyboru masz licea w całej Polsce.
- Wybierz placówkę, której oferta najbardziej Ci odpowiada. Zwróć uwagę na progi punktowe.
- Wypełnij kwestionariusz kandydata, na podstawie którego zostaną przygotowane dokumenty rekrutacyjne.
- Wydrukuj i podpisz dokumenty, które otrzymasz na podanego przez Ciebie maila.
- Dostarcz dokumenty do szkoły – możesz to zrobić pocztą lub osobiście.
- Poczekaj na decyzję dyrektora. Gdy będzie pozytywna, możesz rozpocząć naukę w Liceum Domowi!
Jak wygląda nauka w Liceum Domowi?
W Liceum Domowi każdy uczeń otrzymuje bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się wymagania edukacyjne, baza przydatnych linków do nauki oraz interaktywne materiały z przedmiotów obowiązkowych z podstawy programowej. Dzięki temu uczeń ma całą wiedzę w jednym miejscu, co ułatwia przygotowanie się do egzaminów klasyfikacyjnych.
Na platformie odbywają się również zajęcia z nauczycielami, podczas których powtarzany jest materiał z danego tygodnia. Uczniowie mogą korzystać ze wsparcia nauczycieli również podczas indywidualnych konsultacji. Istnieje też możliwość wysłania swojego wypracowania do sprawdzenia. Ponadto na platformie odbywają się zajęcia rozwijające kompetencje przyszłości, np. warsztaty z programowania, a także cykliczne spotkania integracyjne online z rówieśnikami.
Jesteś zainteresowany nauką w Liceum Domowi? Weź udział w rekrutacji!